top of page

V spomin na vojne žrtve

Ob 100-letnici konca prve svetovne vojne je Republika Slovenija izdala nove zbirateljske kovance, s katerimi se po zapisu v obrazložitvi »na spoštljiv način ohranja spomin na vse žrtve vojne, utrjuje kolektivna zavest ter poudarja vrednote miru, strpnosti in sobivanja.«

Zbirateljem so tako po novem na voljo tri različice kovancev, ki so jih skovali v sosednji Italiji:

● zlatnik z nominalno vrednostjo 100 evrov (teža: 7 gramov, premer: 24 milimetrov, čistina: Au 900/1.000, izdelanih: 750 kovancev);

● srebrnik z nominalno vrednostjo 30 evrov (teža: 15 gramov, premer: 32 milimetrov, čistina: Ag 925/1.000, izdelanih: 1.500 kovancev);

● dvokovinski zbirateljski kovanec z nominalno vrednostjo 3 evre (teža: 15 gramov, premer: 32 milimetrov, zlitina: jedro 75 Cu 25 Ni/kolobar 75 Cu 20 Zn 5 Ni, izdelano: 70.250 kovancev). Poleg tega je bilo nakovanih 1.500 dvokovinskih zbirateljskih kovancev za tri evre v tehniki visokega sijaja (proof), ki so pakirani v plastični kapsuli in so naprodaj po 15 evrov.

Vsi omenjeni kovanci so v prodaji in obtoku od 12. novembra letos.

Avtor dizajna Robert Žvokelj je s križi simbolično prikazal številna nenadomestljiva življenja. Ti se postopoma zgoščujejo do neprepoznavnosti, kar kaže na nepredstavljivo in vse do danes neznano število žrtev. Kot poudarja avtor, mreža križev simbolizira vojaške in civilne žrtve, vertikalna prekinitev niza križev pa vizualno podpira sporočilo: »1918 – konec 1. svetovne vojne«. Kot vemo, se je ta po štirih letih končala s podpisom treh premirij, in sicer Osmanskega cesarstva v oktobru 1918, Avstro-Ogrske 4. novembra 1918 in ne nazadnje 11. novembra še Nemčije. V času trajanja vojne se ni spremenilo zgolj dotedanje razumevanje vojne, ampak tudi geografsko-politični zemljevid Evrope in sveta. Obdobje konca prve svetovne vojne pa je za naš narod izjemno pomembno še z enega vidika. Slovenci so se takrat rešili avstro-ogrske oblasti in skupaj z južnoslovanskimi narodi ustvarili Državo Slovencev, Hrvatov in Srbov. Ta se je s Kraljevino Srbijo po dobrem mesecu združila v tako imenovano Kraljevino Srbov, Hrvatov in Slovencev.


bottom of page